CIVIL ALAP
A Civil Támogatási Alapot az Európai Gazdasági Térség Finanszírozási Mechanizmusa hozta létre. Az adományi program célkitűzése a civil szféra megerÅ‘sítése a következÅ‘ elsÅ‘dleges területeken: a demokrácia megerÅ‘sítése, a gyermekek és az ifjúság részvétele a közösség életében, szociális kohézió, a szociális szolgáltatásokhoz való hozzáférés, környezetvédelem és a kulturális örökségvédelem.
A Civil Alap az Európai Gazdasági Térség és a Közép-Európai Szabadkereskedelmi Övezet országai (Izland, Norvégia és Lichtenstein) által létrehozott támogatási eszköz része, amelyben Románia is részesül.
A finanszírozási mechanizmus célja, hogy hozzájáruljon az Európán belüli gazdasági és szociális egyenlÅ‘tlenségek csökkentéséhez, valamint a támogatásban részesülÅ‘ országok belsÅ‘ piaci teljes jogú tagjává válásának elÅ‘segítéséhez.
A Civil Támogatási Alap általános célkitűzése a civil szektor megerÅ‘sítése a következÅ‘ elsÅ‘dleges témakörökben:
- a demokrácia megerÅ‘sítése,
- a gyermekek és az ifjúság részvétele a közösség életében,
- szociális kohézió, a szociális szolgáltatásokhoz való hozzájutás,
- környezetvédelem,
- kulturális örökségvédelem.
A Civil Támogatási Alap romániai kezelÅ‘i a Civil Társadalom FejlÅ‘déséért Alapítvány, a Polgár-Társ Alapítvánnyal és a Romániai Kárpát Eurorégió Fejlesztési Alap (FDEC) voltak. A három alapítvány az Európai Gazdasági Térség Finanszírozási Mechanizmusa által kiírt pályázaton nyerte el a romániai Civil Támogatási Alap kezelésének jogát.
A Polgár-Társ Alapítvány a környezetvédelmi mikro-projektek támogatási rendszerének kezeléséért vállalt felelÅ‘sséget a 2008-2011 közötti idÅ‘szakban.
A környezetvédelemi mikro-projektek támogatására szánt keretösszeg 400.000 euró volt.